Eyüp'te, Eski-Yeni Caddesi üzerinde ve Eyüp Hamamı Çıkmazı ile Kemikçi Çıkmazı arasındadır. Hazret-i Hâlid vakfından olup Fatih Sultan Mehmed tarafından, Eyüp Camiinin yapımı sırasında, ona akar olarak inşa olunmuştur. Hamam yakınındaki Bâli Hoca Camiinden dolayı, Bâli Hamamı adı ile de anılır.

Eski Fatih vakfiyesinde adı yoktur. 990(1582) tarihinde toplanan vakfiyede Yeni Hamam adı ile kayıtlı olduğu fakat hamamın yapımı eski olduğu için Eski Yeni Hamam ismiyle maruf olmuştur.

Hamam ket olup bugün, şeker imalathanesi ve satış yeri olarak kullanılmaktadır. Bundan evvel, sinema olduğunu İstanbul Ansiklopedisi yazmaktadır.

Eski-Yeni Hamam'da, 1143 (1730) tarihli hamamcı esnafı esami defterine göre sekiz kişi çalışmakta idi ki büyük bir hamam olduğu anlaşılmaktadır. Defter'de hammal adı altında hamam külhanında barınır beş nefer de külhanbeyi kayıtlıdır.

Kaynak: (Gezi notu) (ş. Akbatu, İst Ham.) (Koçu. İst Ans. 1/500) (M. Meriç, M.Sinan S: 129) (İ.H.Danişmend, Kronoloji Tarihi 2/244-245-258) (A.Kuran, M. Sinan S: 389) (E. Çelebi seyahatnamesi, Haz. Danışman 8/95) (Mehmed Nermi Haskan, Eyüp Tarihi 2/85)

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız