Basın Açıklaması

Her ne kadar 24 Ekim 2017 tarihinde Belediyemizin iletişim sayfasında bir açıklama yayınlamış olsak da gelinen süreç içerisinde ek açıklamalar ihtiyacı doğmuştur.

Bilindiği gibi, ilçemizin önemli sorunlarından bir tanesi de sokak hayvanlarıdır. Bu sorunun çözülmesi için hayvanseverlerin, hayvanların ve sokak hayvanları sebebiyle yaşamları etkilenen vatandaşların hepsinin tatmin olacağı bir noktaya gelinmesi şarttır.

Sokak hayvanlarıyla ilgili tarafların tamamının razı olacağı bir çözüm geliştirme çabasıyla görüşmeler yapılmış, çalıştaylar düzenlenmiş; buna uygun olarak yapılması gerekenler belirlenmiştir. Çıkan sonuç sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve sahiplendirilmesi boyutlarındadır.

Köpeklerin olabildiği kadar yaşam alanlarında ve makul sayılarda yaşamaları, insan ve çevre ile ilişki içinde olmaları amaçlanmaktadır. Bunun için, hayvan ambulansı ve hayvan kliniği uygulamaları ilk defa Belediyemizce hayata geçirilmiş ve Veterinerlik Müdürlüğü kurulmuştur. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı, köpek popülasyonu ilçemizde orantısız bir şekilde arttırılmış ve kontrolsüz süreçler yaşanmıştır.

Gelinen noktada, saldırgan, hastalıklı köpeklerin de olduğu; insanların sokağa çıkmaktan korktuğu, kamu güvenliğinin ve sağlığının zayıfladığı ve idarelere çok sayıda bu yönde şikayetlerin yöneltildiği şartlar oluşmuştur. Bu olumsuz şartları düzeltmek adına, yasal paydaşlar ve gönüllüler ile 2017 Eylül-Ekim aylarında bir araya gelinmiş ve uygulama planları teyit edilmiştir. Ancak bir kısım kişiler son süreçte paydaşlıktan ayrılarak, manipülatif algı yönetimi ile hayvan severleri aldatmaya, yanlış yönlendirmeye ve Belediyemizi itham altında bırakmaya yönelik gayretler içerisinde olmuştur.

Belediyemiz, 5199 sayılı yasa hükümleri uyarınca oluşturduğu eylem planını ve yöntemleri uygulayarak hareket etmiş ve etmeye de devam edecektir. Anlaşıldığı gibi, hiçbir köpeğimizin hayatına son verilmesi asla söz konusu değildir. Bu çalışma ile canlarımızın da sağlıklı ve güvenli koşullarda yaşamlarını devam ettirmeleri hedeflenmektedir. Bu çalışmamız, kamu otoriteleri ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir.

Uygulamalarımız ile ilgili olarak her türlü görüş ve öneriye açık olduğumuzu, gönüllü dostlarımızın bu konudaki yapıcı yaklaşımlarına her zaman samimi bir şekilde karşılık vereceğimizi de özellikle vurgulamak isteriz. Bu konuda, iletişim kanallarımız açıktır.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız