1971 Ağrı doğumlu Dr. Mithat Bülent Özmen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okudu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Jean Monnet Bursiyeri olarak Brüksel'de Uluslararası İlişkiler yüksek lisans derecesi aldı. Doktorasını bankacılık ve finans üzerine yaptı.

1992 yılında T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda iş hayatına başlayan Dr. Özmen, 1994 yılında Türkiye İş Bankası teftiş kuruluna katıldı. Devam eden süreçte ulusal ve uluslararası banka ve finans kuruluşlarında ve reel sektörde üst düzey yöneticilik yaptı.

Dr. Özmen en son enerji sektörünün önde gelen holdinglerinden birinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Doğal Gaz İthalatçıları Derneği (GAZİD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2019 Yerel Seçimleri hemen sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakı ve Türkiye’nin en büyük doğal gaz dağıtım şirketi olan İGDAŞ’ta Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başladı.

Dr. Özmen, bu görevinin yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Enerji Grup Başkanlığı görevini de icra etti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2015 Genel Seçimleri’nde kamuoyuna açıklanan ve dar gelirli hane halkının konut sahibi olmalarına yönelik en önemli seçim vaatlerinden birini hazırladı.

Dr. Mithat Bülent Özmen'in yeni bir finansal ve istatistiksel model öneren söz konusu çalışması aynı zamanda doktora tezi olarak kabul edildi ve hakemli akademik kitap olarak literatüre girdi.

İki dönem TÜSES Yönetim Kurulu üyeliği yapan Dr. Özmen, halihazırda Cumhuriyet Halk Partisi, TÜSES ve SODEV üyesidir.

Çeşitli üniversitelerin MBA ve yüksek lisans programlarında konut politikaları, risk yönetimi, finansal piyasalar ve finansal yönetim üzerine de ders veren Dr. Özmen, ileri derecede ingilizce bilmektedir.

20 yıldır Eyüpsultan’da yaşayan Dr. Mithat Bülent Özmen evli ve iki çocuk babasıdır.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız