"BU VİRÜSTEN İNSANLIK MUTLAKA DERSLER ALACAKTIR"

"ZEKAT VERMEYİ UNUTMAYALIM"

Eyüpsultan Belediyesi, Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayında birbirinden güzel programları sosyal medyadan vatandaşlarla buluşturuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kalan binlerce Eyüpsultanlı, haftaiçi her gün iftardan önce iki saat boyunca sosyal medyada yayınlanan programları izleme şansı buluyor.

Ramazan'ın ilk günü olan bugün (24 Nisan Cuma) saat 18:30'da sosyal medyadan canlı olarak yapılan programın konukları, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve İstanbul Müftü Yardımcısı Musa Bilgiç oldu.

Sohbet programı Abdurrahman Bozan hocanın Kuran-Kerim tilavetiyle başladı.

“BU VİRÜSTEN İNSANLIK MUTLAKA DERSLER ALACAKTIR"

Sohbet programında, bütün İslam aleminin mübarek Ramazan ayını kutlayarak söze başlayan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken şöyle konuştu: " Şair diyor ki Ramazan oruç için insanın her yıl buluştuğu sofradır. Bu Ramazanımızı yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen en iyi şekilde değerlendirip bayrama da ortak alanlarımızı kullanabileceğimiz en mutlu şekilde girmemiz lazım. Bu virüsten insanlık mutlaka ders alıyordur. Kıymetini bilmediğimiz şeylerin elimizden çok kolay alınabildiğini gördük. Bu Ramazan'ın kurtuluşa vesile olmasını da temenni ediyorum."

"İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZA DESTEK OLUYORUZ”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Ramazan hazırlıklarıyla ilgili de şu açıklamalarda bulundu: "11 Mart'tan itibaren çok ciddi çalışma başlatmıştık zaten. Sokaklarda ilaçlama, dezenfeksiyon ve yıkama çalışmaları başlattık. Fırınları dizayn ettik. İnsanların kolaylıkla fırınlara ulaşabilmesini sağlıyoruz. Eyüpsultan hasreti çekenlere Sosyal Medya üzerinden canlı yayınlar yapıyoruz. Ramazan ayı boyunca bu devam edecek. Son 15 günde yoğun bir tempoyla çalışarak, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını Ramazan başlamadan bitirmiş olduk. Şimdi münferit ihtiyaçlara cevap verecek bir ekip oluşturduk. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı engeli nedeniyle onların ihtiyaçlarını karşılayacak bir ekip kurduk. Sahada çalışmalar yapıyorlar. Hastaneden taburcu olan vatandaşlarımızı evine ulaştırma konusunda yardımcı oluyoruz. Gerekirse hastanelerimize ambulans desteği sağlıyoruz. "

"HER KARDEŞİMİZ EVİNİ MESCİDE ÇEVİREBİLİR"

İstanbul Müftü Yardımcısı Musa Bilgiç ise sohbet programında şu ifadelere yer verdi: "Ramazan ayı Kuran-ı Kerim ayıdır. İnsan bazen ne yapacağını bilemez ya. Ne yapacağını bilemeyenler için Kuran bir pusuladır. Kuran manevi bir sofradır. Bu sofradan herkes nasibi kadar istifade eder. Ümit ediyoruz ki tüm kardeşlerim bu sofradan gönüllerini doldursunlar."

“ZEKAT VERMEYİ UNUTMAMALIYIZ"

"Yaşadığımız özel bir durum var. Evlere kapandık. Bu ayı eğitim ayı olarak değerlendirelim. Krizleri fırsata çevirebiliriz. Mahrumiyetleri nimete dönüştürebiliriz. Hadis-i Şeriflerde buna değiniliyor. Mümin için yer yüzünün her noktası mescittir. Bize her yer camidir. Bize her yer ibadet yeridir. İbadet arzusu duyan her kardeşimiz evini mescide çevirebilir."

"Evde olmamız münasebetiyle gündüzümüzü oruç tutarak değerlendirelim. Geceleri de teravih namazı kılarak değerlendirebiliriz. Bu sene gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz. Sorumluluk duymalıyız. Sorumluluk sahibi olmalıyız. Fakiri, fukarayı unutmamalıyız. Zekat Allahın koyduğu ilk sosyal sigortadır. Zekat vermeyi unutmamalıyız."

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız