e-imar

Eyüpsultan Belediyesi, yapılan iş ve işlemlerin yönetilmesi, işlemlerin hızlanırken hata oranının azaltılması amacıyla e-imar / expertiz dijital dönüşümü başlatıyor.

Uygulamayla kırtasiye maliyetlerinin kaldırılması, elektronik arşivle birlikte arşivin tüm tarama, depolama, indeksleme, işlemlerinin kaldırılması, iş ve işlemlerde standartlaşma, fiziki çıktıya göre yüzde 99,5 tasarruf sağlanacak.

HATALAR AZALACAK, PERSONEL VERİMLİLİĞİ ARTACAK

Ayrıca e-devlet girişi ile gerçek kullanıcı girişleri yapılacak, evrak hareketleri, sms / mail bilgilendirme yapılacak, 7/24 işlem yapabilme ve takibi imkanı sağlanacak, personele yönelik performans ölçümleme, personel verimliliği artması ve hataların azaltılması, sahte evrağın önüne geçme, kayıt dışının önüne geçilmesi, evrak kaybolma ve yıpranmaların önüne geçilmesi de bu sürecin sağlayacağı faydalar arasında bulunuyor.

Yine bu çalışmayla birlikte kurum içi uygulamalara entegrasyon, düzeltmeye giden ve gelen proje dosyalarının karşılaştırılması, inkar edilemez elektronik imza, personelin masasında ve koridorlarda bulunan kötü görüntüye neden olan proje yığınlarının önüne geçilecek, bu sayede daha düzenli sağlıklı çalışma ortamı sağlanmış olacak.

Çalışmalar E-imar’da aşamada başladı. Başlayan süreçte ise; exper belge talepleri yapıldı, imar durumu verilmesi yapıldı, istikamet ölçümleri, mimari ön inceleme, mimari onay verilmesi, elektrik ve makine ruhsatı incelemesi, onay sonrası ruhsat çıkarılması yapıldı.

E-İMAR 1. AŞAMA OLAN “İMAR DURUMU VERİLMESİ DİJİTALLEŞME SÜRECİ” TAMAMLANDI

İmar durum başvurusunun dijital imza ile vatandaşa verilmesi süreci başladı. Bu süreçte e-devlet girişi ile dilekçe başvurusu yapılıyor, süreç imar kaleminde geçiyor, vatandaşa imar durumu harç hesabı sms’i gidiyor, yatıracağı ücret mahsup yapılıyor, vatandaş ücreti online ödüyor, ödediği imar durum harcını sisteme yüklüyor, röpötör imar durum belgesini hazırlayıp, imza akışını (müdür, bşk yrd.) hazırlıyor, dijital imza ile imzalanan evrak vatandaşın kullanıcısına düşüyor.

EXPER SÜREÇLERİ DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ YAPILDI

EXPER; e- Devlet üzerinden işlem yapmak istediği bina/yapı bilgisini ve expertiz yetki belgesini sisteme ekliyor. İstenilen bilgi için harç kesiliyor. Exper bunu online olarak ödeyip, tahsilat makbuzunu ekliyor. İstenilen bilgiler expere dijital olarak gönderiliyor. Aynı durum Bilir Kişiler içinde aynı yerden yapılıyor. Sadece onlara harç kesilmiyor.

İlerleyen süreçte ise ruhsat süreçleri, Temizlik İşleri Müdürlüğü moloz alımı ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ağaç kesim ücretleri de uygulamaya dahil edilmesi planlanıyor.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız