Eyüpsultan Belediyesi, ücretsiz, diyetisyen, hizmet, Beslenme ve Diyet Uzmanı, Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Demirçelik

İlçe genelinde yaşayan her bireyin sağlıklı yaşamı ve gelişimine büyük önem veren Eyüpsultan Belediyesi, çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Sağlıklı yaşam için yeni bir hizmeti daha hayata geçiren Eyüpsultan Belediyesi, obeziteye bağlı gelişebilecek olan kronik hastalık risklerini en aza indirgemek, vatandaşların sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için ücretsiz diyetisyen uygulamasını başlattı.

Vatandaşlar, dahiliye ya da aile hekimliğinde yaptırdıkları detaylı kan tetkikleri sonrası, Nişanca Mahallesi Zal Paşa Caddesi’nde bulunan Sağlık Hizmetleri Birimi’ni telefonla arayarak Beslenme ve Diyet Uzmanı’ndan randevu alabiliyorlar.

KİŞİYE ÖZEL BESLENME PROGRAMLARI”

Kendilerine başvuran vatandaşlar için kişiye ve hastalığa özel beslenme programları oluşturduklarını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Demirçelik, şunları söyledi:

“Hastalarımızın detaylı kan tetkiklerine bakarak eğer şeker, tansiyon, kolesterol gibi hastalıkları varsa ona özel beslenme programları oluşturuyoruz.

Listeyi oluşturduktan sonra belirlenen ideal kilo ağırlığına ulaşana kadar 15 günde bir gibi belirli aralıklarla takibini yapıyoruz. İstenen kiloya ulaşıldıktan sonra da hastamızı bırakmıyoruz ve koruma programına geçiyoruz. Diyet programını uygularken aynı zamanda hastalarımızı belediyemizin spor programlarına yönlendiriyoruz.”

OBEZİTE ÇAĞIMIZIN EN ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNU”

Obezitenin günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından birisi olduğuna değinen Demirçelik, şöyle devam etti:

“Özellikle çocuklarda obezite problemi daha sık görülüyor. Bu programın ana hedeflerinden birisi de çocukluk çağından başlayarak yetişkinlik döneminde de devam eden obeziteye müdahale edebilmek. Çocuklar şu an tamamen kilodan dolayı erken ergenlik geçiriyor.

Özellikle kız çocukları daha 9 yaşında ergenliğe giriyor. Bunun yanı sıra şeker, kolesterol gibi hastalıkların temelinde yatan şey yine aşırı kilo. Tüm bu hastalık risklerini en aza indirgemek için bize gelen hastalarımıza sağlıklı beslenme ve diyet konusunda destek oluyoruz.”

VATANDAŞLAR STANDART DİYETLERE İTİBAR ETMESİNLER"

Vatandaşların gazete, dergi ve internet sitelerinde buldukları diyet programlarına da itibar etmemesi gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Demirçelik, şu açıklamalarda bulunuyor:

“Bu çok yanlış bir davranış. Birinin uyguladığı bir diyet programı bir başkası için uyumlu olmayabilir. Sonuçta hepimiz farklı özelliklere, gene, yaşa ve cinsiyete sahibiz. Örneğin şeker hastası olan bir kişi şeker hastası olmayan bir başka kişinin diyet programını kullanamaz. Bir şeker hastasının dikkat etmesi gereken birçok besin grubu var.

O yüzden bu tarz standart diyet listelerinin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bu tarz diyet listeleriyle kısa vadede fazla kilo kayıpları yaşayabilirsiniz ama sonrasında verdiğiniz kiloların çok daha fazlasını geri alırsınız.

Özellikle reklamlarda çıkan kilo verdirici ilaçlara ve çaylara itibar edilmemesi gerekiyor. Vatandaşlarımız bize gelsinler, biz onları kişiye özel diyet programlarımızla, sporla, takiplerini de yaparak sağlıklı bir şekilde zayıflatalım.”

Eyüpsultanlı vatandaşlar Beslenme ve Diyet Uzmanı hizmetinden yararlanmak için 0212 440 04 83 numaralı telefondan randevu almaları gerekiyor.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız