Eyüpsultan Girişimciler Festivali Başladı

Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen ve “El Emeğini Sanata Dönüştüren” Eyüpsultan Girişimciler Festivali başladı.

El emeğini sanata dönüştürenler ile tüketicileri bir araya getiren festivalin açılış programına Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ile birlikte AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Dr. Rabia İlhan ve çok sayıda Eyüpsultanlı girişimci katıldı.

KADIN EMEĞİNİ SANATA DÖNÜŞTÜRÜP VATANDAŞLARLA BULUŞTURMAMIZ LAZIM”

Eyüpsultan Belediyesi Kadın ve Aile Müdürlüğü tarafından Eyüpsultan Kültür ve Sanat Merkezi’nde 7-8-9 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenen festivalde, açılış öncesi bir konuşma yapan Başkan Deniz Köken şunları söyledi: “Bu organizasyonu ilçemizde ilk kez düzenliyoruz. Bu projemizi daha da büyütüp profesyonel hale getirelim istiyoruz. Seçim çalışmalarında kadın emeğini sanata dönüştürüp vatandaşlarla buluşturacağız demiştim. Biraz daha ileriki aşamalarda bunun atölyesini kuracağız. İhracat yapacağız. Çünkü bu eserler çok değerli, uzun vadeli, kalıcı, el emeği göz nuru eserler. Bizim burada asıl meselemiz hem üretelim, hem onu alalım, hem de hediye edelim. Bu konuda hepinizin desteğini bekliyorum.

HEDEF ESMEK KURSİYERLERİNİN SAYISINI 4 BİN’E ÇIKARMAK”

Şu an ESMEK’lerimizin sayısını artırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İki üç noktada açtık. Yıl sonuna kadar hedefimiz kursiyer sayımızı bine çıkarmak. 2020 – 2021 eğitim-öğretim yılında ise bu sayıyı 4 bin civarına çıkarmayı hedefliyoruz. Yoğun bir talep var. Bunlarla birlikte atölye çalışmaları da çok önemli… Çünkü bu ürünler tüketiciyle buluşsun istiyoruz. Evlenecek gençler çeyiz almaya Eminönü’ne değil artık Eyüpsultan’a gelsinler. Burası Eyüpsultan, Eyüpsultan’ın bereketi sizlerle birlikte olsun. Bütün güzellikleri buradan başlatalım istiyoruz.”

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İlhan ise; “Her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Başkanımıza bu güzel projeye öncülük ettiği için ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah kızını evlendiren bütün anneler Eyüpsultan’a gelip sizin el emeklerinizden çeyiz hazırlar.” şeklinde konuştu.

Eyüpsultanlı Girişimci Kadınlar adına kürsüye gelerek konuşma yapan Cam Üfleme Sanatçısı Fatma Alev Özkan ve girişimci kadınlardan Emine Kılıç ise Başkan Deniz Köken’e, böyle bir organizasyonu düzenlediği ve özellikle ilçede bulunan girişimcilere destek olduğu için teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından, Hırvatistan’dan gelen konuk belediye başkanları ve katılımcılarla birlikte kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi. Bu arada Eyüpsultanlı Girişimci Kadınlardan Reyhan Gürel, Başkan Deniz Köken’e, üzerinde Deniz Köken yazısıyla oluşturulmuş Türk bayrağı bulunan bir tablo hediye etti.

Sonrasında ise Başkan Deniz Köken festival alanını gezerek standları ziyaret etti.

3 GÜN SÜRECEK FESTİVALDE 196 KATILIMCI YER ALIYOR

Toplam 196 kişinin ürünleri ile katıldığı, üç gün sürecek olan festivalde, yüzlerce ürün tüketicilerle buluşuyor.

Festivalde ESMEK (Eyüpsultan Mesleki Eğitim Kursları), ESER (Eyüpsultan Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi) öğrencilerinin ürettiği ürünler, Kadın Sığınma’da kalan kadınların aldıkları eğitimlerle ürettikleri ürünler, Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezlerindeki atölyelerde eğitim alan velilerin el emeği göz nuru ürünleri, Ağaçlı ÇODEM‘de rehabilite edilen çocukların kendi üretimi olan ürünler, ilçede yaşayan engelli bireylerin ürünleri, ayrıca Eyüpsultan ilçesinde yaşayan, evde üretim yaparak aile bütçesine katkıda bulunan kadınların ürünleri de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

ÜRÜNLER SATIŞA SUNULDU

Katılımcıların stant ve yer ücreti ödemeden katıldıkları festivalde, iğne oyası, fliografi, tablo resim, takı, dikiş, geri dönüşüm atölyesi, amigurumi, quling, ebru, hediyelik eşya, cam üfleme, kaligrafi gibi birçok branşta stantlar kuruldu.

Ahşap ürünlerden el örgüsüne kadar birçok çeşit ürünün yer aldığı festivalde ayrıca, ev baklavası, sarma, tarhana, erişte, zeytinyağı gibi ev yapımı organik ürünler de satışa sunuldu. Bu arada festival süresince satışa çıkacak ürün branşlarında workshoplar yapılacak.

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNE DÖNÜŞECEK

Festivalde vatandaşlar ürünlerini satarken festivalin kendi içerisinde oluşturduğu sosyal sorumluluk projesi ile katılımcılar elde ettikleri gelirlerin bir kısmı ile devlet okullarında eğitim gören dezavantajlı öğrencilere destekte bulunacaklar.

SEMİNER VE İMZA GÜNLERİ DÜZENLENECEK

Yine Festival kapsamında çeşitli seminerler ve imza günleri düzenlenecek. Festivalin ikinci gününde Hatice Kübra Tongar, “Bağırmayan Anneler” isimli kitabını imzalayıp, çocuk eğitimi üzerine söyleşisi ile festivalde yer alacak.

100’TL’LİK ALIŞVERİŞ YAPANLARA ÇEKİLİŞLE HEDİYE VERİLECEK

Festivalde toplam 100 TL’lik alışveriş yapanlara 9 Şubat Pazar günü yapılacak çekiliş ile el emeği ürünleri hediye edilecek.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız