Eyüpsultan Belediyesi, işsizlik sorunu, çözüm, Girişimcilik Kursu

Eyüpsultan Belediyesi’nin işsizlik sorununa çözüm olanakları sunmak amacıyla düzenlediği sertifikalı Girişimcilik Kursu’na ilgi yoğun oldu.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen Girişimcilik kurslarında toplam 106 kişi eğitim görerek girişimciliği öğreniyor.

Eyüpsultan Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen Girişimcilik eğitimleri Girişimcilik Uzmanı Tevfik Türel tarafından veriliyor.

HER BİR GİRİŞİMCİ İSTİHDAM SAĞLAR”

Türel, verilen eğitimlerdeki asıl amacın girişimcilik konusunda insanları bilinçlendirmek olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Benim için son yıllarda en revaçta olan bilim dalı girişimcilik. İnsanların artık kendi işlerini yapması için devlet desteği ile hibe ve kredi veriliyor. Çocuk doğduğundan büyüyene kadar, en iyi okulları oku, en iyi eğitimleri gör, sonra 657 Sayılı bir yere gir mantığı ile hareket ediyoruz.

Artık bunu aşmak istiyoruz. Halbuki biz girişimcilikte ‘Az para ile devletin de desteğiyle sen bu işi yapabilirsin’ diyoruz. Her bir girişimci istihdam sağlar.

Ülkemizde istihdam sorunu olduğu için de biz bu girişimcilik eğitimine, son yıllarda dünyada verilen önem düzeyinde, Türkiye’de devam ediyoruz. Öğrenciye vermek istediğim bu. Kalıplaşmış düşünceleri kırıp gençlerin girişimcilik konusunda ufkunu genişletmek istiyoruz.

GİRİŞİMCİ RİSKİ SEVMESİ LAZIM”

“Eğitimlerde; Girişimcilik nedir? Girişimci kimdir? Kimler girişimcilik yapabilir? konularını anlatıyorum. Swot analizini, Franchising’i anlatıyorum. Hep güncel konuları anlatıyorum. Girişimcinin her şeyden önce bir kere riski sevmesi lazım. Riski sevmeyen yapamaz.

Bir bakkal dükkanı açsanız onun da riski var. Arzumuz, insanlara kendi işlerini kurmak için çaba sarf etmelerini göstermek. Amacımız insanlar girişimde başarılı olsunlar, herkesin ufku açık olsun.”

HERKESİ GİRİŞİMCİLİĞE DAVET EDİYORUM”

Girişimcilik Kursu’na ilginin çok yoğun olduğunun, bunun da özellikle gençler açısından öneminin altını çizen Türel son olarak da; “Eyüpsultan’da herkesi girişimciliğe davet ediyorum.” dedi.

GENÇLER EĞİTİMLERDEN ÇOK MEMNUN

Kursa devam eden gençler de verilen eğitimden çok memnun.

Girişimcilik eğitiminin kendilerine çok şey kazandıracağına inandıklarını belirten kursiyerlerden Zeynep Sude Sav, kurs ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle aktardı:

“Girişimcilik kursuna katılma sebebim, özellikle hayatımda bana çok yardımcı olabileceğini düşünmem. Buraya gelip dersleri gördüğümde de bu fikrimin doğru olduğu kanaatine vardım.

Girişimcilik sadece benim bir dükkan açmamda değil, bana birçok konuda yardımcı olabilecek bir şey. Benim ufkumu açıyor. Ben burada olmaktan mutluyum, başkalarının da buraya gelmelerini, bu eğitimlerden faydalanmalarını isterim.”

Burak Kurt isimli kursiyer de; “Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Üniversite hayatımdan sonra iş hayatına atıldığımda girişimcilik sertifikasının, girişimcilik hakkında aldığım eğitimin çok işime yarayacağını düşünüyorum. O yüzden bu kursa gelmeye karar verdim.” şeklinde konuştu.

Ferhat Kaya isimli kursiyer ise; “Eyüpsultan Belediyesi, bizim gibi gençlere, bir çok alanda hizmetleri, destekleri olduğu gibi girişimcilik konusunda da öncelik tanıyor. Böyle bir kurs olduğunu duyunca hemen gelmek istedim. Hocamız da çok başarılı. Girişimcilik sertifikası bir çok yerde, bir çok farklı imkanlar sunacak. Eyüpsultan’da herkesin bu kursa gelmesini tavsiye ederim.” dedi.

MEB ONAYLI SERTİFİKA VERİLECEK

Haftada 4 saat, toplamda 32 saat süreyle verilecek olan 2 aylık girişimcilik eğitim programının sonunda katılımcılara MEB onaylı sertifika verilecek.

Eğitimler KOSGEB'in düzenlediklerinden farklı olacak ve kursiyerlerin KOSGEB desteği alması için ayrıca online eğitimlere katılıp sınavdan başarılı olmaları gerekecek.

5 FARKLI BÖLGEDE 6 KURS

Katılımcıların yeni iş alanları geliştirmelerine imkân hazırlayan ve vatandaşların yoğun talebiyle başlayan eğitimler için 5 farklı bölgede 6 kurs açıldı.

Eğitim yerleri ve zamanları ise şöyle;

Güzeltepe Gençlik Merkezi - Çarşamba 15:00-18:00

Telefon: 0212 440 05 65

Eyüpsultan Gençlik Merkezi - Perşembe 15:00-18:00

Telefon: 0212 440 15 49

Yeşilpınar Gençlik Merkezi - Cuma 09:00-12:00

Telefon: 0212 440 15 34

Göktürk Kültür Sanat Merkezi - Salı 15:00-18:00

Telefon: 0212 440 05 86

Alibeyköy Bilgi Evi - Çarşamba 11:00-14:00

Telefon: 0212 625 74 25

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız