Eyüpsultan'da marketler denetlendi

Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, fahiş fiyat artışlarının tespiti ve önlenmesi amacıyla marketlerde denetim gerçekleştirdi.

Özellikle çay, ayçiçek yağı, süt ve yumurta gibi temel ihtiyaç gıda maddeleri son dönemde marketlerde en fazla zamlanan ürünlerin başında geliyor.

Ticaret bakanlığı fahiş zam yapan marketlerde karşı harekete geçti ve denetim başlattı. Rekabet kurulunun belirlediği kar marjından daha yüksek kar marjı koyan marketlere cezai işlem uygulanıyor. Bu kapsamda Eyüpsultan Belediyesi Zabıta ekipleri de sahaya indi ve marketlerde denetim yaptı; ürünlerin fiyatlarını inceledi. Ekiplerle birlikte denetimlere çıkan Gıda Mühendisleri ise dondurulmuş gıdalarda ve konserve ürünlerindeki son kullanım tarihlerini kontrol etti.

Üç bölgede tespit ettikleri marketlerdeki ürünlerin alış fiyatlarına bakıp, satış fiyatları ile karşılaştıran ekipler, reyonlardaki ürünlerin reyon fiyatı ile, kasa fiyatlarının birbirine uyup uymadığını kontrol etti. Ekipler alış fiyatı ile satış fiyatı arasında fahiş fiyat farkı uygulayan marketleri ticaret bakanlığına rapor halinde iletirken, Ticaret Bakanlığı da bildirilen marketlere gerekli cezai işlemi uyguluyor.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız