Eyüpsultan'da tarihi çeşme yeniden hayat buldu

Eyüpsultan Belediyesi ilçenin tarihine sahip çıktığı çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Kurukavak Caddesi üzerinde bulunan ve Hacı Süleyman Ağa Çeşmesi olarak da bilinen Hacı Hanım Çeşmesi’nin onarım çalışmaları yapıldı.

Kültürel mirasa sahip çıkmak, tarihi yapıların düzenli bakımlarını sağlamak ve tarihi mirası gelecek nesillere aktarmak amacıyla yapılan çalışmalarla tarihi eserler hayat buluyor.

Bu çalışmalar kapsamında Kurukavak Caddesi üzerinde bulunan ve Hacı Süleyman Ağa Çeşmesi olarak da bilinen Hacı Hanım Çeşmesi onarım çalışmaları yapıldı.

ASLINA UYGUN RESTORASYON

Büyük bir titizlikle, aslına uygun bir şekilde restorasyonu yapılan çeşme, Barok mimarisinde, yekpare mermerden yapılmış bir yüzeyden ibaret ve haznesi yok. Caddeye çıkıntı yapmış vaziyetteyken 1988 Aralık ayında bir darbe neticesi dipten kırılan taş, yan taraftaki bir dükkânın duvarına dayanmış.

SUYU YENİDEN AKMAYA BAŞLADI

Yıllar içinde çeşme kitabesinin boyası ve altın varaklarının döküldüğü görülerek, cephedeki taşlarda çatlaklar, yosunlaşmalar, renk değişimleri ve aşınmalar tespit edildi. Yapılan onarım sonucu çeşme tamamen yenilenirken su bağlantısı yapıldı ve suyu yeniden akmaya başladı.

Ne zaman yapıldığı belli olmayan çeşmenin üzerinde bulunan kitabede “Sâhib-Ül Hayrât Ve-L Hasenât El-Hâc Süleyman Ağa Serkurşuncuyân-ı Sarây-ı Hâssa Hayır ve Hasenât Sahibi Hacı Süleyman Ağa”, “Sâhib-Ül Hayrât Ve-l Hasenât Hâcce” Hanım Çeşmeyi Yeniden İnşa Etmiştir (1351)” yazılı.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız