Geleceğimizin Teminatı Çocuklara

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, geleceğimizin teminatı olan çocuklara çevre bilincini kazandırmak, daha temiz bir çevre, daha yaşanabilir bir ortam bırakmak amacıyla her gün farklı ve özgün projelere imza atıyor.

Bu kapsamda Eyüpsultan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ilkokul öğrencilerine yönelik bir eğitim programı başlattı.

22 BİN 800 ÖĞRENCİYE ÇEVRE VE SIFIR ATIK EĞİTİMİ

Başlatılan programla, ilçe genelinde bulunan 31 ilkokulda eğitim gören 22 bin 800 öğrenciye, 24.02.2020 ile 04.03.2020 tarihleri arasında “Çevre ve Sıfır Atık” konulu eğitim verilecek.

Eğitimler, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden, alanlarında uzman öğrenciler tarafından veriliyor.

Eğitimlerde bir yandan eğitici videolar gösteriliyor, bir yandan da atık, evsel atık, organik atık, çevre kirliliği, sıfır atık ve geri dönüşüm gibi konular görseller eşliğinde öğrencilere anlatılıyor. Ayrıca eğitimlerde, öğrencilerin akıllarına takılan sorulara da cevaplar veriliyor.

Programın ikinci gününde Mustafa Kemal İlkokulu’nda minik öğrencilere eğitim verildi. Eğitim programına Başkan Deniz Köken ile birlikte İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Osman Atilla Arıkan da katıldı.

“BU ŞEHİRLERİ İLERİDE SİZLER YÖNETECEKSİNİZ”

Eğitimi minik öğrencilerle birlikte dinleyen Başkan Deniz Köken sonrasında yaptığı konuşmada: “Çevre aslında bizim gibi canlı bir varlık. Bizim gibi nefes alıyor, nefes veriyor. Yaşadığımız şehir biz uyurken hareket halinde. Biz şehrin temizliği için temizlik yapıyoruz, yolların tıkanmaması için çalışmalar yapıyoruz. Yollar çalışmazsa şehir kalp krizi geçirir. O yüzden biz çevreye, çevre de bize iyi bakmamız lazım. Çevreyi temiz tutmamız lazım. Birçok ülke geri dönüşüm yapıyor. Biz de buna sizlerle başlama kararı aldık. Çünkü bu şehirleri ileride sizler yöneteceksiniz. Yarın sizler de büyüdüğünüzde bunların hepsini çocuklara öğreteceksiniz.” dedi.

Konuşmanın ardından ise Başkan Deniz Köken, desteklerinden dolayı Prof. Dr. Osman Atilla Arıkan‘a teşekkür plaketi verdi.

Program sonrası Başkan Deniz Köken, öğrencilerin atık maddelerden yaptıkları çalışmalardan oluşan sergiyi gezdi.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız