Eyüpsultan Belediyesi, dron, pilot, gençlik, Dron Okulu

Eyüpsultan Belediyesi günümüz teknolojisini ilçede yaşayan gençlerle ve çocuklarla buluşturuyor. Gençler ve çocuklar, yeni teknolojilerle ilgili aldıkları eğitimler sayesinde geleceğe daha bir umutla bakıyorlar.

DRON’U A’DAN Z’YE ÖĞRENİYORLAR

Bu hizmetlerden biri de Dron Okulu. 12 yaş ve üstü bireylere yönelik olarak başlatılan Dron Okulu eğitimleri, tam donanımlı olarak hazırlanan atölyede sürüyor. Atölye çalışmalarında öncelikle öğrencilere dron yapımı öğretiliyor. A’dan Z’ye dronun tüm parçaları öğrenciler tarafından birleştiriliyor.

PİLOTAJ EĞİTİMİ ALIYORLAR

Kendi dronunu yapan öğrenciler sonrasında dron kullanımı için pilotaj eğitimi alıyor. Öğrenciler pilotaj eğitimini ilk olarak simülasyonda alıyorlar. Burada uzmanlaşan öğrenciler sonrasında açık havada kendi yaptıkları dronları uçuruyor.

Eğitimler hafta sonu cumartesi ve pazar günleri gerçekleştiriliyor. 3 hafta süren eğitimleri tamamlayan öğrencilere İHA-0 sertifikası veriliyor.

Eyüpsultan Belediyesi Dron Okulu Sorumlusu Burak Karataş eğitimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Burada öğrencilerimize öncelikle atölyemizde dron yapmayı öğretiyoruz. Daha sonra pilotajlık eğitimi veriyoruz ve kendi yaptıkları dronu uçurma becerisine sahip oluyorlar.”

“YAZ OKULUNDA 70 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALDI”

“Yaz okulunda yaklaşık 70 öğrenciye hizmet verdik. Kendi dronlarını yaptılar ve uçurdular. 12 yaş ve üzeri öğrencilerimiz isterlerse İHA-0 ehliyeti alıp kendilerini geliştirebiliyorlar. Kursumuzda buna da olanak bulabiliyorlar. Derslerimiz çok keyifli geçiyor.”

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ DRON OKULU ÖNCÜ OLDU

“Türkiye’de küçük yaştaki çocuklara yönelik dron eğitimi çok yaygın değil. Buna da burada öncülük etmiş oluyoruz. Öğrencilerimizle ilerleyen süreçte yarışmalarda iyi şeyler yapacağımıza inanıyoruz.”

Dron Okulu’nda eğitimlere devam eden Emir Efe Evmez isimli öğrenci yaklaşık 2 senedir Eyüpsultan Belediyesinin düzenlediği kurslara katıldığını belirterek şunları söyledi;

“Bu sene de dron pilotajlık ve programlama dersleri alıyorum. Eğitimlerden çok memnunum. Tüm arkadaşlarımın buraya gelip eğitimlere katılmasını tavsiye ederim.”

Yaklaşık 1,5 yıldır Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen kurslara katıldığını söyleyen Muhammet Selman Doğmaz isimli öğrenci ise şöyle konuştu;

“Robot Atölyesi’ne ve Dron Pilotajlık eğitimlerine devam ediyorum. Burada çok iyi eğitim alıyoruz. Öncelikle Eyüpsultan Belediye Başkanımıza ve öğretmenlerime çok teşekkürler ediyorum.”