Genç Mihmandarlar Eyüpsultan'ı Geziyor!

Eyüpsultan Belediyesi ve Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen “Genç Mihmandarlar Projesi” başladı.

Eyüpsultan'da bulunan orta dereceli okulların altıncı ve yedinci sınıflarında okuyan öğrencilere yönelik düzenlenen program ile gençler Eyüpsultan’ı gezerek, görerek öğreniyor.

Projeyle, Eyüpsultan Camii ve çevresindeki tarihi şahsiyetleri gençlere tanıtmak, Eyüpsultan'da yaşama bilincini kuvvetlendirmek, değerlerini anlatmak, çocukların gelişimini sağlamak ve aidiyet duygularını geliştirmek hedefleniyor.

Öğrencilerle düzenlenen gezi kapsamında sadece türbeleri ve tarihi mekânları ziyaret değil aynı zamanda kuşlara yem atmak, tarihi çarşıda alışveriş yaparak alışveriş kültürünü öğrenmek de var.

Gezi sonrası öğrenciler atölye çalışması yaparak gezide duydukları hikâyelerden esinlenerek; resim çizebiliyor, şiir yazıyor veya anılarını kısa hikâyelerle anlatıyorlar.

6 BİN ÖĞRENCİ EYÜPSULTAN’I GEZEREK ÖĞRENECEK

Genç Mihmandarlar Projesiyle, ilçede 6 bin öğrenci Eyüpsultan’ı gezerek öğrenecek. Geziler Mayıs'ın ilk haftasına kadar devam edecek. Proje tamamlandığında açılacak bir sergiyle, çocukların yaptıkları resimler, yazdıkları şiirler ve yazılar sergilenecek.

“ÖĞRENCİLER ADINA ÇOK FAYDALI OLDU”

Etkinliğe katılan Nihat Can Barış isimli öğrenci düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Bugün Eyüpsultan’ı gezdik. Eyüpsultan’da daha önce görmediğim sokakları, türbeleri ve Eyüpsultan Camii içini gördüm. Hayatımda ilk defa gördüm buraları. Daha önce Eyüpsultan’a gelmiştim ama buraları detaylı bir şekilde görmemiştim, incelememiştim. Öğrenciler adına çok faydalı oldu çünkü İngiliz, Fransız kültürü gibi başka kültürleri öğreniyoruz, neden kendi kültürümüzü öğrenmeyelim diye düşündüm. Çok teşekkür ediyorum. Bence diğer okullar, diğer belediyeler de bu tarz etkinlikleri yapmalı diye düşünüyorum.”

ÖĞRENCİLER ETKİNLİĞİ ÇOK SEVDİ

Diğer öğrenciler de etkinliği çok sevdiklerini belirterek şunları söylediler:

Tahir Mete Köksal isimli öğrenci: “Bu projenin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Hiç görmediğim camiler, türbeler, medreseleri gördüm. Tarihi yakından görmüş olduk. Eyüpsultan Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.”

Uğur Efe Akıllı isimli öğrenci: “Gezi harikaydı. Tarihi yerleri gezdik, Oyuncakçılar Çarşısına gittik. Başka okulların da bu tür gezileri yapmasını isterim.”

Elif Hasar isimli öğrenci: “Gezi çok güzeldi, çok beğendim. Tarihi yerleri yakından görme, tanıma imkanı buldum. Belediyemize çok teşekkür ediyorum.”

Damla Karpuz: “Alibeyköy’de oturuyorum. Türbeyi çok beğendim, Eyüpsultan’da görmediğim yerleri gördüm. Yeni şeyler öğrendim. Daha önce de geliyordum Eyüpsultan’a ama bu kez çok farklı oldu.”

Azra Yiğit ve Melek Nur Tikicieri: “Etkinlikte hem yeni şeyler öğrendik hem çok eğlendik. Sonra resim çizdik, şiir yazdık. Çok güzel bir etkinlik.”

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız