Başkan Köken: Göktürk'e yakışacak bir çalışma yapıyoruz

İlçe sakinlerinin sorunlarını çözüme kavuşturmak, istek ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar gerçekleştiren Başkan Deniz Köken, düzensiz yapısıyla insanların ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelen Göktürk Meydanı’nda düzenleme çalışmalarını başlattı.

GÖKTÜRK’E YAKIŞACAK BİR ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Çalışmaları yakından takip eden, meydanda incelemelerde bulunan Başkan Deniz Köken, “Burası birkaç defa elden geçti ama bir türlü cami ve meydan buluşmadı. Şimdi yaptığımız istişareler ve civardaki vatandaşlarla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda burayı daha bütünsel bir meydan haline getirmeye gayret ediyoruz. Kodunu düşürüyoruz, daha kullanışlı daha spesifik olacak inşallah. Göktürk’e yakışacak bir çalışma yapıyoruz” dedi.

PROJEYLE İLGİLİ ONAYLAR ALINDI

Göktürk Meydanında, hem komşu parselde yer alan Kargir Cami vasfındaki 1.derece tescilli Göktürk Camisi’nin olması hem de alan içerisinde yer alan 2. derece tescilli çeşmenin olması sebebi ile koruma alanı içerisinde yer almakta. Bu nedenle Eyüpsultan Belediyesi tarafından hazırlanan Göktürk Meydan Projesi, İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunularak tüm onaylar alındı. Eyüpsultan Belediyesi ekipleri düzenlemenin yapılacağı alanda iş güvenliğini sağlayabilmek adına bariyerlerle çevirmek için çalışmalara başladı.

MODERN, SAĞLIKLI VE ESTETİK BİR MEYDAN

Meydanda yapılacak düzenleme ile mevcut doku ile kentsel siluete uyumlu nitelikte; bölgenin ve kentin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, bütüncül, sağlıklı, yaşanabilir, ergonomik, sürdürülebilir ve estetik bir çevre elde edilmesi, kentsel tasarım yaklaşımı içerisinde alanın; rehabilite edilerek kalitesini artırılması hedefleniyor.

MEYDANDAKİ ÇINAR AĞAÇLARI KORUNACAK

Tasarım kriteri olarak alan; insanların gün içerisinde hızlı geçiş yaptıkları omurga olarak sert zemin ağırlıklı olarak tasarlanmış olup alanın orta aksından geçen tek yönlü araç yolundan hemzemin olarak karşıdan karşıya geçiş sağlanacak. Alan içerisinde yer alan 2. derece tescilli çeşmenin bulunduğu bölge; kurna seviyesini baz alınarak ahşap oturma basamaklarıyla kot seviyesi düşürülecek böylelikle çeşme Orijinal haline döndürülmüş ve ön plana çıkartılmış olunacak. Göktürk Meydanında mevcut çınar ağaçları korunacak ve ağaçların devamı niteliğinde büyük çınar ağaçları dikilecek. Çınar ağaçlarının gölgesinde ise vatandaşların oturup nefeslenebileceği özel tasarım banklar yer alacak.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız