İslambeyli komşularımıza Sinekli Kemer müjdesi

İslambey Mahallesi Sinekli Kemer’de imar sorunu çözüme kavuştu. İslambey Mahallesi, Sinekli Kemer Koruma Bandına ilişkin imar planı değişikliğiyle ilgili müjdeyi Başkan Deniz Köken bizzat verdi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Suriçi ve Eyüpsultan bölgesinin su ihtiyacını karşılayabilmek için Mimar Sinan tarafından inşa edilen Sinekli Kemer, koruma kurulu kararıyla 2011 yılında plan yapılarak yeşil alan olmuş ve yapı yapılamaz alan ilan edilmişti.

SINIRIN HATALI OLDUĞU İLETİLDİ

Başkan Deniz Köken’in girişimleriyle Koruma Kurulu ile tekrar görüşülerek, sınırın hatalı olduğu ve orada bulunan yapıların tehlikede olduğu Koruma Kurulu’na iletildi.

ALAN TEKRAR REVİZE EDİLDİ

Koruma Kurulu’nun isteği ile Eyüpsultan Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından Sinekli Kemer’in, tam olarak nereden geçtiği ile ilgili jeoradar yöntemi ile tespit çalışması yapıldı. Yapılan tespit çalışmasının raporunun Koruma Kurulu’na sunulması ile kurul, yapı yasaklı alanın sınırını Sinekli Kemer’in mevcut sınırına göre daraltarak kararı tekrar revize etti. Vatandaşların olduğu evlerin yeri sınırdan çıkarıldı ve Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından plan tadilat taslağı hazırlandı. Hazırlanan taslak mecliste oybirliğiyle onaylandı.

İBB’ye gönderilecek kararın onaylanması ile vatandaşlar koruma alanı belirlenmeden, yapı yasaklı alan belirlenmeden önceki bitişik nizam üç kat yapılanmada konut alanına dönecekler.

“HAYIRLI OLSUN”

Mahalle sakinleri ile bir araya gelerek, uzun süredir çözüm bekleyen imar plan değişikliğiyle ilgili müjdeyi veren Başkan Deniz Köken, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Her bölgenin kendine has yoğun bir sorunu var, bir tanesi de burasıydı. Kurulların da görüşlerini doğru alarak, kimseyi de ürkütmeden sessizce sakince bir şeyler yapmaya çalıştık. Ben yaptım dediğiniz zaman birisi mahkemeye veriyor, mahkeme bir durduruyor iki sene gün atıyor. Zaten çoğunuz bilirsiniz bu yer meseleleri mahkemeye gittiğinde iki sene üç sene uzuyor. O yüzden burada arkadaşlarımız ciddi ve ince bir çalışma yaptılar, kurumları ikna ettiler. Şu anda sorununuzun epey bir bölümünü çözdük. Bizi ilgilendiren zorlu kurumları geçmiş olduk. Şimdi kendi içimizde küçük bir çalışma yaparak sizlerin önünü açmış olacağız İnşallah. Yıllarca anıtlar kurulan takılmıştı, bunları atlatmış olduk şimdi. Hayırlı olsun diyorum”

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız