‘Matematik Evi'nde matematiği severek öğrenecekler

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken sosyal medyada canlı olarak yayınlanan “Eyüpsultan Gündemi” programında, hazırlanan yeni projeler ve gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı.

“ENDÜSTRİ DEVRİMİNİN DÖRDÜNCÜ AYAĞINI YAKALAYABİLMEK İÇİN MATEMATİK ALTYAPISI LAZIM”

Başkan Deniz Köken, özellikle Eyüpsultanlı çocukların, gençlerin, hayatın her alanında olan matematiği eğlenerek öğrenmelerini sağlamak, matematiği onlara sevdirmek amacıyla yapılan Matematik Evi ile ilgili şunları söyledi: “Asıl derdimiz yapay zeka çağına girdik, endüstri devriminin dördüncü ayağı bu. Bunu bizim yakalayabilmemiz için matematik altyapısının ciddi olması lazım. İkincisi gençlerin bu işi sevmesi lazım. Yakalama imkanımız çok yüksek. Çünkü o genç beyinler bizde var. Onun altlığını doğru hazırlamamız lazım. Bugün İHA’larla SİHA’larla biz dünya nezdinde bir yerlerdeysek bunu gençlerin beyinlerine borçluyuz. Ayrıca matematik zekalarının ne kadar katkıda olduğunu bilmek lazım.”

“NE YAPIYORSAK NİTELİKLİ YAPALIM”

“Bütün yazılımların altında matematik bilimi var. O yüzden bizim bu bölgede böyle bir şeye ihtiyaç vardı. Kemerburgaz’da yapıyoruz, gerekirse ileriki süreçte merkeze de yapacağız. Çocuklar oyun oynar gibi matematikle hemhal olsunlar istiyoruz. Bunu hep söylüyorum ‘Ne yapıyorsak nitelikli yapalım’. Çok paramız yok ama nitelikli yapıyoruz. Yarın bunu gördüklerinde biz niye yapmadık diyecekler. Buradaki hedefimiz gücümüz kadar yapalım, nitelikli yapalım ama vurduğumuz zaman ses getirsin, örnek olsun. Kütüphanemiz de örnek olacak, kreşimiz de, Matematik Evimiz de, yakında yapacağımız Edebiyat Evimiz de. Hepsi nitelikli yapılar olacak. Asıl buradaki derdim benim bir nesli bir yere doğru yönlendirmek. Aynı zamanda velileri de yönlendirmek lazım.”

“MATEMATİĞİ SEVDİRECEK, MATEMATİĞİN HAYATIN HER ALANINDA OLDUĞUNU GÖSTERECEK”

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Süleyman Kömür ise projenin hayata geçirilmesinin önemini ile ilgili: “ Matematik Evi Başkanımızın seçim öncesi vaatlerinden bir tanesiydi. Matematik ülkemizde çok sevilen bir bilim dalı değil. Gençlere, çocuklara matematiği sevdirecek, matematiğin hayatın her alanında olduğunu gösterecek bir matematik evi kurduk Kemerburgaz’da. Fakat pandemi süreci açılışı geciktirdi. Gençler, çocuklar oraya geldiklerinde zeka testleri yapılacak, zeka türevlerini göreceğiz. Matematikle ilgili, matematiğin hayatın her alanında olduğunu anlatan, gösteren söyleşiler yapılacak. Orada bir matematik külliyatı oluşturduk, kitaplık oluşturduk, onları görecekler. Materyallerle eğitim alacaklar. Açılış için gün sayıyoruz.” şeklinde konuştu.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız