Merve Gülcemal Peygamber izinde aile olmayı anlattı

Eyüpsultan Belediyesi’nin Ramazan ayına özel olarak düzenlediği Ramazan Sohbetleri programının konuğu yazar Merve Gülcemal “Peygamber (S.A.V.) İzinde Aile Olma” konusunu anlattı.

Program, teravih namazı sonrası Zal Mahmut Paşa Külliyesi’nde düzenlendi.

EŞ SEÇİMİ KRİTERİ OLARAK ZİHNİMİZE MADDİ İMKANLARI SORGULAMAK KODLANDI”

İslam dininde aile hayatı, kadın-erkek ilişkileri ve çocuklara yaklaşım konularında çok önemli bilgiler paylaşan Gülcemal programda şunları söyledi: “Ben genellikle gençleri yakalamışsam en başından aile olmak meselesine değineceğim. Eş seçimi ile alakalı bazı programlar izleyerek büyüdük biz. Bu evlilik programlarında eş seçim kriterleri zihnimize maddi imkanlarını soracağız, evi varmı, arabası varmı, sigortası, maaşı bunları soracağız diye şu şekilde kodlandı, böyle öğrendik. Sene 2023 oldu maalesef biz halen ilk önce bunları soruyoruz.

İLLA EDEP, İLLA NAMAZ”

Biz maddiyatla başlıyoruz oysa illa edep illa edep. Karşımızdakinin dinine bakalım, imanına bakalım. Çünkü gerçekten dinden bahsediyorsak o insanın ahlakı vardır. O insanın ahlakı varsa o insan insandır. Ve illa namaz illa namaz. Namazı olanın insanın hayatında rutini vardır, istikamet vardır, namazı olan insan Ayet-i Kerime’de geçtiği üzere kötülüklerden alı konulur. Bir Müminin hayatında namaz olmazsa gerçekten olmaz. Eş seçerken, sadece kendinize eş değil gelecekteki evlatlarınıza anne adayı, baba adayı seçtiğinizi unutmayın.

İYİ ARKADAŞA İHTİYACIMIZ VAR”

Bizim iyi arkadaşa, iyi çevreye ihtiyacımız var. İnsan sosyal bir varlıktır. İnsanın Salihlerle, sadıklarla, Salihalarla beraber olmaya ihtiyacı var. Ne buyuruyor Aleyhissalatu Vesselam ‘İyi arkadaş gül kokusu satan gibidir. Kokuyu ondan satın almasan da kokusu sana bulaşır.’ Kur’an dinleyeceğiz, Kur'an okuyacağız, meal okuyacağız, tefsir okuyacağız oradan vitamin alacağız, zırhımızı güçlendireceğiz.

BABA EVİN DİREĞİ, NAMAZ DİNİN DİREĞİ”

Baba evin direği, namaz dinin direği, iki direk bir araya gelmeli. Bir baba en az bir vakit namazı evde ailesine cemaatle kılarsa inanın o ev huzur bulur. Bir baba bunu yapmıyorsa durup düşünmeli.

BİR ÇOCUĞUN DİN EĞİTİMİ ANNESİ, BABASI BEKARKEN SEÇTİKLERİ EŞLE BAŞLAR”

Bizim çocuklarımıza iman eğitimi, ibadet eğitimi vermekle beraber ahlak eğitimi vermemiz gerekiyor. Bir çocuğun din eğitimi annesi, babası bekarken seçtikleri eşle başlar, anne karnında devam eder, doğar doğmaz devamı gelir.”

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız