Şair, yazar Necip Fazıl Kısakürek, Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken

Şair, yazar Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 36. yılında Eyüpsultan Mezarlığı'ndaki kabri başında yâd edildi.

Eyüpsultan Belediyesi’nce organize edilen anma törenine Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Dr. İsmail Uysal, Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül, Şair Raşit Ulaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gerçekleşen anma töreni Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayarak dualarla son buldu. Öte yandan Şair Raşit Ulaş da Kısakürek'in hayatına ve eserlerine ilişkin bilgi verdi.

“FİKİR MEHMETÇİKLERİ YETİŞTİRME DAVASI GÜDEN BİR İNSANDI”

Anma programında söz alan Başkan Yardımcısı Dr. İsmail Uysal, özellikle 1960'lı ve 1970'li yıllarda doğanların üzerinde fikriyat ve yaşam tarzının belirlenmesi bakımından Üstad'ın çok büyük bir etkisi ve katkısı olduğunu söyledi.

Necip Fazıl'ın "fikir Mehmetçikleri" yetiştirme davası güden bir insan olduğunu dile getiren Uysal, şöyle konuştu:

"Büyük insanlar zor zamanlarda çıkarmış. Nasıl ki 1100'lü yıllarda Anadolu'da Moğol istilası, Haçlı seferleri gibi çetrefilli, zor zamanlarda Mevlanalar, Yunuslar, İbn-i Arabiler, bugünlere bile ışık tutan İslam âlimleri çıkmışsa, ümmetin ve Türk milletinin zor durumda olduğu, cumhuriyetin ilk dönemlerinde de Necip Fazıl, Erbakan hocamız gibi üstatlar çıkmış.

Bugün onların bu ufku sayesinde dünyada örnek teşkil edecek hale geliyoruz. Her birinin üzerimizde emekleri var. Allah onlara gani gani rahmet eylesin. Nur içerisinde yatsınlar."