“Okumak Güzeldir” Kitap Okuma Yarışmasına Yoğun İlgi

Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından “Okumak Güzeldir” sloganıyla düzenlenen kitap okuma yarışmasına, Koronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde yoğun başvuru oldu.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, geçtiğimiz Çarşamba günü sosyal medya üzerinden yapılan “Evde Kal Türkiye” canlı yayınında, Kitap Okuma Yarışması’nın evlerde oturduğumuz şu günlerde bir fırsat olduğunu dile getirerek şunları söylemişti:

“TÜM İSTANBULLULARI YARIŞMAMIZA DAVET EDİYORUM”

“Yediden yetmişe tüm İstanbulluları ‘Okumak Güzeldir’ kitap okuma yarışmamıza davet ediyorum. Yarışmamıza katılanlar, edebiyatımıza damga vurmuş birbirinden değerli yazarlarımızın eserlerini okuyacaklar. Toplam 5 eseri okuyanlara Mayıs ayının son haftasında belediyemizin internet sitesinde yapılacak sınavda online sorular yöneltilecek. Ailemizle birlikte uzun saatler geçirdiğimiz şu günlerde birlikte kitap okuyarak bu yarışmamıza katılmanızı tavsiye ediyorum. Koronavirüs salgını nedeniyle ödül olarak vereceğimiz yurtdışı tatilleri ileriki bir tarihe erteledik. İnşallah bu salgın tam anlamıyla sona erdiğinde kazanan vatandaşlarımızı Kudüs, Saraybosna ve Endülüs’e turlara göndereceğiz.”

KATILIM ÜCRETSİZ

Katılımın ücretsiz olduğu, yaş sınırlamasının bulunmadığı yarışma, www.eyupsultan.bel.tr sitesi üzerinden 28 Mayıs 2020 Perşembe günü, 21.00 - 22.00 saatleri arasında online olarak yapılacak. Yarışmaya katılmak isteyen kitapseverlerin 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadarwww.eyupsultan.bel.tr adresinde yayınlanmakta olan yarışma başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

DERECEYE GİRENLERE ENDÜLÜS, KUDÜS VE SARAYBOSNA GEZİ TURU

Yarışmada dereceye girenleri muhteşem ödüller bekliyor. Birinciye 4 kişilik (Kazanan kişi ve 3 yakını) 7 gece 8 gün Endülüs gezi turu, İkinciye 4 kişilik (Kazanan kişi ve 3 yakını) 4 gece 5 gün Kudüs gezi turu, üçüncüye ise 4 kişilik (Kazanan kişi ve 3 yakını) 3 gece 4 gün Saraybosna gezi turu verilecek. Gezi turları, Koronavirüs salgını geçtiğinde belirlenecek tarihlerde gerçekleştirilecek.

YARIŞMA NASIL YAPILACAK?

Yarışmaya katılmak isteyen vatandaşlar, Eyüpsultan Belediyesi tarafından belirlenen Türk Edebiyat dünyasının önemli eserleri arasında yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Beş Şehir", Kemal Tahir'in "Esir Şehrin İnsanları", Tarık Buğra'nın "Osmancık", Mustafa Kutlu'nun "Yoksulluk İçimizde" ve Refik Halid Karay'ın "Memleket Hikayeleri" isimli 5 kitabını kendileri temin etmek suretiyle okuyacaklar.

SINAVDA HER KİTAP İÇİN 10, ÇOKTAN SEÇMELİ 50 SORU

Bu beş önemli eseri de okuyan katılımcılara, online olarak yapılacak yarışmada her kitap için 10, çoktan seçmeli seçenekli toplam 50 soru sorulacak. Sınav süresi 50 dakika olan yarışmada katılımcılar, interneti olan bir bilgisayar, tablet, PC veya akıllı telefondan www.eyupsultan.bel.tr web sitesi üzerinden sisteme giriş yaparak katılabilecekler.

KAZANANLAR NASIL BELİRLENECEK?

Doğru cevaplar dikkate alınarak sıralamanın oluşturulacağı kitap okuma yarışmasında eşitlik olması durumunda, en fazla doğru cevabı en kısa sürede yapan kişiler göz önünde bulundurulacak. Süre eşitliği durumunda ise en fazla doğru cevabı aynı sürede yapanlar arasında 29 Mayıs 2020 Cuma günü 21.00 - 22.00 saatleri arasında 2. bir sınav daha yapılacak.


SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav sonuçları, 29 Mayıs 2020 Cuma günü saat 15.00'de www.eyupsultan.bel.tr adresinden duyurulacak. Ancak 2. sınava ihtiyaç duyulması halinde ise sınav sonuçları aynı gün (Cuma) saat 23.00'de ilan edilecek.


ÖDÜLLERİN TAKDİMİ

Ödül töreninin tarihi ve yeri belirlenecek tarihte www.eyupsultan.bel.tr web sayfası üzerinden duyurulacak. Dereceye giren yarışmacılar "Sınav Sonuç Belgesini" Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü'nden alabilecekler.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız