Türkiye'de ilk! Pandemide öğrenme kayıpları tespit edilip giderilecek

COVID-19 pandemisi nedeniyle okulların kapalı kaldığı sürenin uzaması okulların eşitsizlikleri azaltıcı, telafi edici, fırsat eşitliği sağlayıcı rolünü kesintiye uğratmıştı.

Eyüpsultan Belediyesi, bu kapsamda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğtim Fakültesi işbirliğiyle “Pandemide Öğrenme Kayıplarını Saptama ve Giderme” projesini hayata geçirdi.

Projenin tanıtım toplantısı Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve projede yer alan alanında uzman akademisyenlerin de katılımıyla Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi’nde yapıldı.

PROJENİN LANSMANI EKSM’DE YAPILDI

Tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Coşkun Küçüktepe, bu denli özgün bir çalışmanın Türkiye'de ilk defa yapıldığını vurgulayarak, projede kullanılacak veri toplama araçlarının geliştirilmesi, öğrenme kayıplarının saptanmasında kullanılacak testlerin, öğretim materyallerinin ve uygulamalarının geliştirilmesine yönelik öğretmen eğitimleri, öğrenme kayıplarına yönelik aile eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bunlara ilişkin aile eğitimlerinin yapılması, proje verilerinin toplanması ve analizi gibi projede yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

PROJE 1 YIL SÜRECEK

Eyüpsultan Belediyesi sınırları içerisinde ikamet eden ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin Covid-19 Pandemi sürecinde oluşan, olası öğrenme kayıplarının saptanması ve sürdürülebilir bir şekilde giderilmesini amaçlayan proje 1 yıl sürecek. Proje kapsamında ilk olarak Eyüpsultan Belediyesi Bilgi Evi, Gençlik Merkezi öğretmenlerine ve projeye gönüllü olarak dahil olmak isteyen ilçe öğretmenlerine Başarı Testi Ve Öğretim Materyali Geliştirme,Taksonomik Bağlamsal Soru Yazma, Eğitimde İçerik Geliştirme, Etkin Öğretim Uygulamaları, Çağdaş Sınıf Yönetimi Yaklaşımları, Dijital Çağda Eğitimde Dönüşüm, Siber Zorbalık, Öğretimi Enerjilendirme, Etkili Sunum Teknikleri ve Okuduğunu Anlama Becerilerinin Geliştirilmesi konularında eğitimler verilecek.

ÖNCELİKLİ HEDEF KİTLE İLKOKUL VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ

Öncelikli hedef kitlenin ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin olduğu proje öğrenme kayıpları kapsamında yürütülecek bilimsel çalışmalar, başarı testi, içerik ve materyal geliştirme ve program geliştirme faaliyetlerini kapsamakta.

Marmara Üniversitesi’nden akademisyenlerin de destek vereceği proje dahilinde ayrıca Covid-19 sürecinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerin Meta-Biliş farkındalıklarının geliştirilmesi gibi birçok çalışma yapılacak.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız