Aynalıkavak Kasrı

Aynalıkavak Kasrı’nın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte, Evliya Çelebi’nin aktardıklarına göre Fatih Sultan Mehmet devrinde, başka kaynaklara göreyse 1613 yılında Kaptan-ı Derya Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır.


İçerisindeki kavak ağaçları ve Pasarofça Anlaşması’nın ardından Mora’yı Osmanlılar’a bırakan Venediklilerin hediye ttiği aynalardan ismin alan Aynalıkavak Kasrı’nın bahçesi çeşit çeşit ağaçlarla süslenmiştir.
Geniş bir verandadan girilen kasrın duvarlarında altın yıldızla yazılmış Sultan III. Selim’e ait bir şiir bulunmaktadır. Yapı aslında Sultan II. Mahmut zamanında Kirkor Balyan tarafından etraflıca restore edilmiş, günümüzdeki halini ise III. Selim zamanında almıştır.


Lale Devrinde dönemin eğlence ve kültür hayatının merkezlerinden biri olmuştur. 1784 yılında I. Abdulhamid’in padişahlığı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya arasında imzalanarak Aynalıkavak Antlaşması da burada gerçekleşmiştir.


Günümüzde yapı III. Selim’in musikişinas kişiliğine ithafen Türk çalgılarının sergilendiği Milli Saraylar’a bağlı bir müzeye dönüştürülmüştür.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız