Eyüpsultan Mezarlığı

Türk İslam dünyasının en önemli mezarlıklarından biri olarak kabul edilen bu mezarlık Fatih Sultan Mehmet’in Ebu Eyyub el-Ensari hazretleri adına bir türbe ve külliye yaptırmasının ardından, devlet ve özellikle de din adamlarının türbenin etrafına gömülmek istemelerinden ötürü büyük bir mezarlık haline gelmiştir.


Mezarlığın Eyüp Sultan Camii ve çevresinde yer alan kısımlarına Camii kebir haziresi, Pierre Loti tepesine doğru çıkan kısmına ise Gümüşsuyu Mezarlığı denmektedir. Gümüşsuyu Mezarlığı’nın girişinde yer alan abideden de görebileceğiniz üzere burada çok sayıda ünlü isim medfundur. Şeyh Küçük Hüseyin Efendi, Mareşal Fevzi Çakmak, Şeyh Mehmed Emin Efendi, Bestekar Zekai Dede, Hattat Bahir Efendi, Pehlivan Kara Ahmet, Sadettin Heper, Neyzen Lütfi Turanbek, Ahmet Haşim ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimlerin mezarları burada bulunmaktadır.


Eyüpsultan Mezarlığı, Osmanlı hat sanatının en ilginç örneklerini barındırması ve Osmanlı klasik mezar taşlarının çeşitliliği bakımından oldukça önemlidir.
“ Ya Eyüpsultan Mezarlığı, nasıl unutulur? Fevkalade bir sessizliğe gömülmüş aristokratik bir mahalle gibi uhrevi bir hüzünle beraber dünyevi bir hürmet hissini ilham eden bir mezar şehridir. İstanbul’un başka hiçbir yerinde ölüm tasvirini güzelleştiren ve korkmadan seyrettiren Müslüman sanatı bu kadar zarafetle gözler önüne serilmez. Dudaklarda hem dua hem tebessüm uyandıran hüzün ve zarafet dolu bir kabristan, bir saray, bir bahçe, bir mabettir bu.”
Edmondo de Amicis

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız